15050VA-24R-GA-00
DigiKey Part Number
P19884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15050VA-24R-GA-00
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H Ball 346.1 CFM (9.69m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
68.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
43.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Weight
1.9 lbs (861.8 g)
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.8A
Air Flow
346.1 CFM (9.69m³/min)
Voltage Range
18 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.250 in H2O (312.0 Pa)