A11YCR-P16XCD0-0000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ODU
In Stock: 43
Datasheet
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
A11YCR-P16XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-A11YCR-P16XCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A11YCR-P16XCD0-0000
Description
ODU AMC PLUG, BREAK APART, SZ 1,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Color
Silver
Mfr
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
16
Voltage Rating
200V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C