S11YCR-P16XCD0-0000
DigiKey Part Number
1907-S11YCR-P16XCD0-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S11YCR-P16XCD0-0000
Description
ODU AMC PLUG, STY 1, SZ 1, 16P,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Color
Silver
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
16
Voltage Rating
200V
Cable Opening
0.256" (6.50mm)
Operating Temperature
-51°C ~ 125°C