OA172SAP-11-1TBXCSF
DigiKey Part Number
1053-1559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAP-11-1TBXCSF
Description
FAN AXIAL 172X55MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 293.0 CFM (8.20m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAP-11-1TBXCSF Models
Category
Noise
60.0dB
Power (Watts)
38.00W
Series
RPM
3400 RPM
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.4 lbs (1.1 kg)
Width
55.00mm
Current Rating (Amps)
0.340A
Air Flow
293.0 CFM (8.20m³/min)
Voltage Range
103 ~ 126VAC
Static Pressure
0.900 in H2O (224.2 Pa)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C