OA80AP-11-1TB1855 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 341
Datasheet
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 81
NMB Technologies Corporation
In Stock: 82
NMB Technologies Corporation
In Stock: 1,001
Mechatronics Fan Group
In Stock: 296
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 33.0 CFM (0.924m³/min) 2 Terminals
Harsh Environment Fans
OA80AP-11-1TB1855
DigiKey Part Number
1053-1502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA80AP-11-1TB1855
Description
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OA80AP-11-1TB1855 Models
Category
Power (Watts)
13.00W
Manufacturer
RPM
3200 RPM
Series
Termination
2 Terminals
Packaging
Box
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-22 ~ 176°F (-30 ~ 80°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.95 lb (430.91 g)
Width
38.00mm
Voltage Range
100 ~ 120VAC
Air Flow
33.0 CFM (0.924m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Material - Blade
Metal
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 55°C