OD8015-24HB
OD8015-24HB
OD8015-24HB
DigiKey Part Number
1053-1252-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8015-24HB
Description
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 30.0 CFM (0.840m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8015-24HB Models
Category
Noise
33.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.040A
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Voltage Range
18 ~ 28VDC
Width
15.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
30.0 CFM (0.840m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C