OD8015-24MB
OD8015-24MB
OD8015-24MB
DigiKey Part Number
1053-1253-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8015-24MB
Description
FAN AXIAL 80X15MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 23.0 CFM (0.644m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD8015-24MB Models
Category
Noise
26.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.080A
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Voltage Range
18 ~ 28VDC
Width
15.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
23.0 CFM (0.644m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C