16SVPT560MX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 16SVPT560MX |
Description | CAP ALUM POLY 560UF 20% 16V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 560 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 20000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Panasonic Industry | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 195 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 3.9 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 560 µF | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 16 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |