BBGK00160808301Y00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 7,613
Datasheet
Parametric Equivalent
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
In Stock: 64
300 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 500mA 250mOhm
BBGK00160808301Y00
DigiKey Part Number
553-BBGK00160808301Y00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBGK00160808301Y00
Description
FERRITE BEAD 300 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
500mA
Manufacturer
Pulse Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
300 Ohms @ 100 MHz