TSW-142-23-L-S
DigiKey Part Number
SAM1071-42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-142-23-L-S
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 42 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TSW-142-23-L-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Series
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Style
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Shrouding
Unshrouded
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Mounting Type
Insulation Color
Black
Termination
Solder
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 113
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 241
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM