PEC36SADN is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 1,602
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 339
Samtec Inc.
Harwin Inc.
In Stock: 301
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
PEC36SADN
DigiKey Part Number
S1042E-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC36SADN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEC36SADN Models
Category
Contact Length - Post
0.420" (10.67mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.750" (19.05mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)