23ESA472MLA50N
DigiKey Part Number
23ESA472MLA50N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESA472MLA50N
Description
POT 4.7K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.4W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TE Connectivity Passive Product
Temperature Coefficient
5%
Series
Rotation
300°
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
4.7k
Actuator Type
Round
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Power (Watts)
0.4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M10
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)