23ESA472MMF50AF
DigiKey Part Number
A105803-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
23ESA472MMF50AF
Description
POT 4.7K OHM 0.4W CARBON LINEAR
Detailed Description
4.7k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.4W Solder Lug
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
23ESA472MMF50AF Models
Temperature Coefficient
5%
Resistance (Ohms)
4.7k
Tolerance
±20%
Power (Watts)
0.4W
Actuator Length
1.969" (50.00mm)
Built in Switch
Rotary, DPST
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Size - Body
Rectangular - 0.992" x 0.717" Face (25.20mm x 18.20mm)