LMZ31707RVQT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMZ31707RVQT |
Description | DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 39W |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5V 7A 2.95V - 17V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMZ31707RVQT Models |
Category | Applications ITE (Commercial) |
Mfr | Features OCP, OTP, UVLO |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Efficiency 95% |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Non-Isolated PoL Module | Package / Case 42-BQFN Module |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 0.40" L x 0.40" W x 0.17" H (10.2mm x 10.2mm x 4.4mm) |
Voltage - Input (Min) 2.95V | Supplier Device Package 42-B3QFN (10x10) |
Voltage - Input (Max) 17V | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 7A |