TL1963A-25DCYT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TL1963A-25DCYT |
Description | IC REG LIN 2.5V 1.5A SOT-223-4 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-4 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TL1963A-25DCYT Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 1 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 80 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 63dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 20V | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Supplier Device Package SOT-223-4 |
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A | Base Product Number |