VPP24-100
DigiKey Part Number
237-1064-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP24-100
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.5VA TH
Detailed Description
Laminated Core 2.5VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 200mA, Series 100mA Through Hole
EDA/CAD Models
VPP24-100 Models
Power - Max
2.5VA
Size / Dimension
41.28mm L x 33.32mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
28.58mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 200mA, Series 100mA