IRFP26N60LPBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
Infineon Technologies
In Stock: 48
In Stock: 252
IXYS
IXYS
In Stock: 560
In Stock: 136
In Stock: 56
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 360
N-Channel 600 V 26A (Tc) 470W (Tc) Through Hole TO-247AC
IRFP26N60LPBF
DigiKey Part Number
IRFP26N60LPBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFP26N60LPBF
Description
MOSFET N-CH 600V 26A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
180 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5020 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
470W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 16A, 10V