SUD35N10-26P-E3
DigiKey Part Number
SUD35N10-26P-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD35N10-26P-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD35N10-26P-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD35N10-26P-E3
Description
MOSFET N-CH 100V 35A TO252
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 35A (Tc) 8.3W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
47 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2000 pF @ 12 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
8.3W (Ta), 83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
26mOhm @ 12A, 10V