ECE10US12
DigiKey Part Number
1470-1117-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE10US12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 10W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 830mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
ECE10US12 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
83%
Size / Dimension
1.50" L x 1.00" W x 0.60" H (38.1mm x 25.4mm x 15.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
830mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
10 W