ECE20US12
DigiKey Part Number
1470-1124-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECE20US12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1.67A 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECE20US12 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
XP Power
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.91" H (52.3mm x 27.2mm x 23.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CSA, cUL, EN, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.67A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W