LT1963ES8-3.3#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 1,077
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 139
Similar
Microchip Technology
In Stock: 387
Similar
Microchip Technology
In Stock: 644
In Stock: 769
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-SO
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1963ES8-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1963ES8-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1963ES8-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1963ES8-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1963ES8-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1963ES8-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A