LT1963AES8-3.3#TRPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT1963AES8-3.3#TRPBF |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8-SO |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-SO |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT1963AES8-3.3#TRPBF Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA |
Mfr | Current - Supply (Max) 120 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 63dB (120Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Configuration | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 20V | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 8-SO |
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A | Base Product Number |