EKMG630ELL330MF11D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,475
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1,747
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 67
Panasonic Industry
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 19
Nichicon
Parametric Equivalent
Rubycon
Würth Elektronik
Surge
Surge
Nichicon
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
EKMG630ELL330MF11D
DigiKey Part Number
565-1349-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMG630ELL330MF11D
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
180 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C