SMCJ8.5CA-13-F is available for purchase but is not normally stocked.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
YAGEO
YAGEO
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
DO-214AC SMB
SMCJ8.5CA-13-F
DigiKey Part Number
31-SMCJ8.5CA-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA-13-F
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V