ERZ-V20D241 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1,582
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,300
Datasheet
Similar
TDK
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 189
Eaton - Electronics Division
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
ERZ-V20D241
DigiKey Part Number
P7231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D241
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 21.5MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V20D241 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Energy
168J
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V