SMA5J24CA-M3/5A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Bourns Inc.
Image for SMA5J24CA-M3/5A is not available
SMA5J24CA-M3/5A
DigiKey Part Number
SMA5J24CA-M3/5A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J24CA-M3/5A
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 12.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V