SMCJ8.5CA-E3/9AT is out of stock and can be placed on backorder.
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
YAGEO
YAGEO
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ8.5CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ8.5CA-E3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ8.5CA-E3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ8.5CA-E3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ8.5CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V